Myśląc o betonie we wnętrzu możemy mieć na myśli cztery jego typy: beton dekoracyjny, beton architektoniczny, beton strukturalny, beton stemplowany. A także co najmniej dwa zastosowania betonu dekoracyjnego – na podłogę i na ścianę. Odpowiedź na pytanie “hit czy kit?” zależy właśnie od sposobu wykorzystania surowca, a także umiejętności ominięcia kilku wnętrzarskich pułapek…
Beton sam w sobie, jako surowiec, jest materiałem ponadczasowym i eleganckim. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie cechą pomieszczeń ma być nowoczesność i minimalizm. Gładki, monochromatyczny, szary. Są jednak wyjątki i stanowią go niektóre rodzaje betonu dekoracyjnego – tzw. beton ozdobny lub zła imitacja betonu na ścianie. Pułapką okazać może się prędzej nie sam beton, lecz wzornictwo lub nietrafione zastosowanie tego materiału w jakimś konkretnym wnętrzu. Architekci twierdzą, że beton to hit i ekstrawagancja miejskiego stylu – pod warunkiem, że umiemy się z nim obchodzić.
Renesans betonu
Współczesny beton to nie ten sam materiał, co w czasach PRL. Co więcej – właśnie przeżywa swój renesans! Trudno odmówić mu uroku i stylu, jednak jako chłonny materiał budowlany wymaga odpowiedniego wykończenia. W przeciwieństwie do płytek odwzorowujących jego naturę – takich jak koncept3 Workshop marki Villeroy&Boch.
Płytki z serii Workshop są idealną alternatywą nie tylko w przestrzeni użyteczności publicznej, ale również w domu czy mieszkaniu. Nieszkliwione gresy z ceramiczną impregnacją Vilbostoneplus oraz płytki ścienne ze szkliwem Ceramicplus, dzięki najnowocześniejszym technikom dekoracji, dają niepowtarzalne, zapadające w pamięć efekty. W udany sposób podkreślają grę monochromatycznych kontrastów, zaskakując bogactwem odcieni kremu, beżu, brązu, rdzy i głębokiej szarości. Poza tym są wygodne w instalacji oraz proste w pielęgnacji.
Beton strukturalny
Ten rodzaj betonu sprawdza się zwłaszcza na schodach oraz na podłodze, jak również na tarasie czy… we wnętrzu kominka. Jeśli natomiast szukasz eleganckich i subtelniejszych materiałów, rozwiązaniem są dekoracyjne, betonowe płyty lub… płytki z gresu porcelanowego vilbostone – Workshop marki Villeroy&Boch. Te ostanie biją rekordy popularności we wnętrzach nowoczesnych, miejskich siłowni, recepcji oraz mieszkań. Słowem: industrialny, wnętrzarski hit!
Beton strukturalny można też zastosować do ścian – odgrywa on istotną rolę przy wykończeniach i kształtowaniu charakteru oraz estetyki wnętrz. Przykładem dobrego wykorzystania tego materiału są wnętrza o surowym i artystycznym wyglądzie – bez tynkowania czy malowania.
Beton dekoracyjny na podłogę i na ścianę
Imitacja betonu na ścianę niejedno ma imię i niejednego producenta. Ci, którzy boją się kiczu i kitu spotkali się zapewne z mało atrakcyjnym designem płytek, który zamiast imitować, udaje. W sytuacjach, w których brakuje pewności czy dany materiał sprawdzi się w określonym wnętrzu, decyzję kupna i zastosowania warto skonsultować z projektantem albo zrobić na własną rękę reaserch u konkurencyjnych producentów.
Beton dekoracyjny na podłogę z powodzeniem sprawdzi się w przestronnych, minimalistycznych pomieszczeniach – w kuchniach z aneksem, salonach kąpielowych, jadalniach oraz hallach. W starym i w nowym budownictwie, w domach i w loftach. Oraz w przestrzeniach komercyjnych takich jak hotele, butiki, kluby fitness czy nowoczesne, miejskie spa.
Podobnie beton dekoracyjny na ścianę – nie dość, że gwarantuje żywy, ekspresjonistyczny charakter pomieszczeń, to dodatkowo pomaga utrzymać wysoki standard czystości oraz świeżości. Szarość i beż wnoszą do wnętrz spokój i dodają im przestrzeni, z czego doskonale zdawali sobie sprawę twórcy kolekcji Workshop marki Villeroy&Boch. W ich wykonaniu beton to zdecydowany hit!