Jak odtworzyć ciepły i dekoracyjny klimat ornamentów, bez popadania w zbyt dosłowne naśladownictwo oraz przesadę? Najlepiej zgodnie z zasadą umiaru, za którą projektanci cenią dekory z kolekcji Century Unlimited Villeroy&Boch.
Do Europy zaczęły docierać w VIII wieku, wraz z arabskim podbojem Hiszpanii. Mowa o ornamentach, czyli geometryczno-roślinnych wzorach jakie zdobią płytki typowe dla wnętrz północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Od tamtego czasu design wielu krajów zaczął czerpać inspiracje z ich deseni oraz kolorystyki.
Na Półwyspie Iberyjskim najbardziej przyjęły się błękitne kompozycje, tzw. azulejos a także kontrastowe zestawienia niebieskiego i czerwieni. Inaczej w pierwszych kolekcjach z Mettlach, gdzie od 1748 roku powstają płytki Villeroy&Boch – dziś znane na wszystkich kontynentach! Ich niemieccy projektanci, czerpiąc inspirację z ornamentyki Baroku, stawiali na ozdobne połączenie barw ziemi i nieba: brązu, beżu, bieli i granatu. Trend ten zauważyć można również u współczesnych twórców dekorów takich jak Century Unlimited.
Hiszpańskie klimaty od kuchni
Dzięki kolekcji Century Unlimited Villeroy&Boch współczesne wnętrza nabierają ciepłego, śródziemnomorskiego charakteru miast takich jak Granada czy Malaga. Wszystko za sprawą płytek w kolorze plaży i morza, które doskonale sprawdzają się przy aranżowaniu słonecznej kuchni, klimatycznej kawiarni oraz oryginalnej pracowni, butiku czy biura.
Za ich sprawa łączenie kolorów w obrębie projektowanych pomieszczeń staje się łatwiejsze i bardziej efektowne. Pod warunkiem, że wszystkie elementy wystroju są zgodne z kolorystycznym kluczem wybranych dekorów.
Hitem będzie nie tylko zastosowanie samych płytek, lecz również dobór odpowiednich mebli i dodatków. Kitem w takim projekcie okazać może się natomiast nadmiar barw, a także nieumiejętne łączenie bogactwa ornamentu z dodatkowym nagromadzeniem innych dekoracji. Chcąc uniknąć tego ryzyka, warto ograniczyć się do kolorów obecnych na dekorze i to do nich nawiązywać przy wyborze naczyń oraz innych akcesoriów.
Bezpieczna biel
Warto pamiętać, że najlepszym tłem dla wielobarwnych podłóg są szarość oraz biel. Dzięki nim finezyjne wzory dekorów takich jak Century Unlimited Villeroy&Boch zyskują niezbędny kontrast oraz oprawę. Hitem może okazać się również skorzystanie z naturalnego uroku nietynkowanych cegieł, których kolorystyka ciekawie łączy się z barwami ornamentowych dekorów.
Patent ten sprawdzi się zarówno na korytarzu lub klatce schodowej, jak i w przestrzeni mieszkania, np. w salonie albo pokoju nastolatka. Kitem i kiczem, których lepiej uniknąć, byłoby w tej sytuacji zastosowanie wzorzystych tapet albo dodatkowych arabesek na ścianach czy suficie. A także nieumiejętne wprowadzanie dodatkowych kolorów, które odwracałyby uwagę od urody płytek i harmonii ich geometrycznego układu.
Patchwork historii i nowoczesności
Design Century Unlimited wpisuje się w modny trend patchworkowy. Dzięki bazowym płytkom dostępnym w ośmiu kolorach oraz trzem liniom dekoracyjnym, stanowią one wyjątkowy oraz różnorodny system. Pojedyncze kafle są niczym małe dzieło sztuk, które znakomicie prezentuje się jako ozdoba minimalistycznych, jednobarwnych pokoi.
Przemyślany wybór płytek oraz aranżacja zgodna z wymogami nowoczesności gwarantować będą harmonijne i oryginalne efekty oraz ciekawy dialog z historią. Nowa odsłona serii Century Unlimited nawiązuje bowiem do inspirowanych tradycyjnym wzornictwem płytek Collection Century, które wprowadzono do oferty z okazji 250-lecia istnienia firmy Villeroy&Boch.